Wyznaczanie priorytetów, a praca

Wyznaczanie priorytetów, a praca

Łódź zdecydowanie należy do tych miast, które stwarzają olbrzymie możliwości. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i spędzania wolnego czasu. Jak zatem pogodzić oba te obszary i jeszcze znaleźć czas na odpoczynek i regenerację sił? O tym poniżej.

Eksperyment z przedmiotami

Wyobraźmy sobie, że do naczynia chcemy wrzucić kilka kamieni i piasek. Od czego zacząć? Jeśli wybierzemy piasek, okaże się, że na kamienie brakuje miejsca. Z kolei, gdy zastosujemy odwrotną kolejność, kamienie (nawet te olbrzymie) spadną na dno naczynia, z kolei piasek będzie wypełnieniem. Maleńkie drobinki wypełnią wszelkie wolne przestrzenie. Bardzo podobnie jest z wszelkimi obowiązkami, zarówno zawodowymi, jak i domowymi. Warto najpierw zaczynać od tych największych. Z kolei te małe i drobne będą niejako wypełnieniem. Analogicznie, jak w opisanym powyżej eksperymencie.

Kamień, a piasek

W praktyce nie zawsze to, co wydaje nam się olbrzymim i ciężkim zadaniem, jest wspomnianym kamieniem. Jak zatem najłatwiej rozróżnić obie te sprawy? Należy zacząć od wyznaczenia priorytetów w swoim życiu – dotyczy to każdej sfery, a zwłaszcza zawodowej.

Wyobraźmy sobie, że twoim celem jest zostać prawnikiem. W tym celu poszedłeś na studia prawnicze. Przed tobą kolokwium z podstaw prawa cywilnego. Teoretycznie jesteś już na nie przygotowany. Zostało tylko powtórzenie materiału i ostateczne przejrzenie materiału, aby upewnić się, że niczego nie pominąłeś. Nagle dzwoni twój przyjaciel z roku i informuje, że jego współlokator organizuje imprezę dla wszystkich studentów z waszej grupy. Co zrobisz? Właśnie w takich chwilach przydaje się znajomość swoich celów życiowych.

Dodaj komentarz