Rynek pracy w województwie łódzkim

rynek-pracy-w-wojewodztwie-lodzkim

Pod koniec roku 2018 roku stopa bezrobocia w województwie łódzkim wyniosła 6,1%, a w samej stolicy regionu 5,5%. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo optymistyczna w porównaniu do lat ubiegłych, ale stopa bezrobocia jest mocno zróżnicowana według powiatów. Najniższy poziom bezrobocia (poniżej 4%) odnotowano w powiecie skierniewickim oraz rawskim, a najwyższy w powiecie kutnowskim i łaskim (powyżej 8%).

Dla kogo najwięcej pracy?

Osoby zainteresowane podjęciem lub zmianą pracy w województwie łódzkim, mogą śmiało przeglądać ogłoszenia w sprzedaży oraz w obsłudze klienta. Doświadczenie w handlu z pewnością okaże się pomocne, podobnie zresztą jak wykształcenie techniczne lub zawodowe. Gwarancję zatrudnienia mają m.in. kontrolerzy jakości, operatorzy maszyn, spawacze, kierowcy czy kucharze. Praca w województwie łódzkim dla osób z wykształceniem wyższym czeka natomiast na programistów, kierowników do spraw produkcji i logistyki czy też inżynierów automatyków.

Wiele miejsc pracy jest związanych również z inżynierią, produkcją oraz budownictwem. Pracodawcy działający w sektorze inżynieryjnym poszukują serwisantów, konstruktorów, mechaników, elektromonterów, technologów, inżynierów sprzedaży, ślusarzy, elektryków i elektroników, geodetów oraz programistów robotów przemysłowych.

W ofertach związanych z produkcją mogą przebierać operatorzy CNC, planiści produkcji, galwanizerzy, tokarze, szwaczki, magazynierzy czy operatorzy wózków widłowych. W tej branży rekrutują przede wszystkim firmy sektora farmaceutycznego, spożywczego, motoryzacyjnego i odzieżowego.

Z kolei w budownictwie występuje duże zapotrzebowanie na kierowników i inżynierów budowy, architektów, inspektorów do spraw budowlanych, doradców technicznych, a także hydraulików, techników serwisu klimatyzacji czy elektromonterów.

Oczekiwania pracodawców

Oczywiście odpowiednie wykształcenie i udokumentowane doświadczenie zawodowe to podstawa. Bezrobotni, którzy marzą o dobrej pracy, powinni poznać oczekiwania pracodawców. Wśród kompetencji, które są najczęściej wymieniane w ofertach pracy w łódzkim, znalazła się dobra obsługa komputera (w tym pakietu biurowego i arkuszy kalkulacyjnych) oraz posługiwanie się językami obcymi (zwłaszcza angielskim i niemieckim). Zatrudnienie szybciej znajdą pracownicy z uprawnieniami budowlanymi, spawalniczymi czy elektrycznymi, a także ze znajomością programu AutoCad czy systemu SAP. Umiejętności techniczne to nie wszystko. W zakresie kompetencji miękkich pracodawcy cenią kandydatów z analitycznym umysłem, którzy potrafią pracować zespołowo i są samodzielni. Liczy się także dobra organizacja pracy oraz zdolności interpersonalne.

Działalność rolnicza

Wykorzystując dogodne warunki klimatyczne oraz tereny równinne na północy regionu, część mieszkańców wsi podejmuje się prowadzenia działalności rolniczej. Stanowi to doskonałą alternatywę dla zatrudnienia w odległych metropoliach. Dodatkowo sprawia, że ludzie ci nie są zmuszeni do zasilania szeregu osób bezrobotnych.

Alternatywne formy zatrudnienia
Osoby przedsiębiorcze często podejmują decyzję odnośnie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W tym celu posiłkują się także różnego rodzaju dofinansowaniami. Środki najczęściej pochodzą ze wsparcia unijnego. Niestety część przedsięwzięć nie funkcjonuje długo. Jako jeden z najczęstszych powodów zawieszenia działalności, mieszkańcy wskazują zbyt duże obciążenia podatkowe.

A to ciekawe

W województwie łódzkim znaleźć można Pracę… Taką nazwę nosi jedna z miejscowości zlokalizowana na terenie gminy Wola Krzysztoporska, w powiecie piotrkowskim.
Władze podejmują szereg licznych inicjatyw, które pomagają mieszkańcom w odnalezieniu się na rynku pracy. Na terenie województwa odbywają się m.in. liczne targi pracy, które dają możliwość osobom poszukującym zatrudnienia na „oswojenie” się z wymagającymi pracodawcami.