Miasto artystów

Miasto artystów

Stolica województwa łódzkiego jest trzecią co do wielkości w kraju metropolią pod względem liczby ludności. Bez wątpienia można pokusić się o stwierdzenie, że jest to miasto artystów. Wszystko przez uczelnie wyższe, które kształcą nie tylko naukowców, profesorów i specjalistów, ale także osoby, w których duszy drzemie zamiłowanie do sztuki czy projektowania. Dodatkowo przyjeżdżając do Łodzi można zobaczyć niesamowitą i stale powiększającą się galerię murali. Są to trójwymiarowe dzieła sztuki, których twórcami bardzo często są zagraniczni artyści. Dzięki temu miasto przestało być szaroburą i nudną metropolią, a zyskało wspaniałe galerie, które przyciągają ich wielbicieli z odległych zakątków. Powstała nawet specjalna fundacja, która wspiera artystów tworzących na elewacjach budynków.

Początki wiejskie

Łódź początkowo była niewielką wsią na ziemi łęczyckiej. Następnie rozrosła się do miasteczka. Ciągle jednak mieszkańcy trudnili się w głównej mierze rolnictwem. Działo się tak nawet po nadaniu w 1423 roku przez Władysława Jagiełłę praw miejskich.

Miasto dzisiaj

Obecnie jest to dość istotny w kraju ośrodek akademicki (28 uczelni) a także kulturalny i przemysłowy. Odbywają się tu liczne imprezy i wydarzenia. Organizowane cyklicznie festiwale i przeglądy przyciągają do miasta turystów z kraju i zagranicy. Mieszkańcom zaś stwarzają dodatkowe miejsca zatrudnienia.

Warto zobaczyć

Łódź jest przez niektórych nazywana jednym z najdziwniejszych miast. Z jednej strony kolorowe murale, industrializm, sztuka i fantastyczne kawiarnie. Z drugiej opuszczone fabryki i miejsca zapomniane. Mimo krótkiej historii warto zobaczyć zabytki pochodzące z XIX i XX wieku. Nie można też zrezygnować ze spaceru ulicą, która zdaje się nie mieć końca.

Komentarze

  1. Łódź jest naprawdę fajnym miastem, nie przez wszystkich docenianym

  2. Artyści w dobie pandemii mają ciężko.

    1. Artyści w ogóle nie mają łatwo.

      1. Fakt, sztuka nie zawsze jest doceniana i odpowiednio wynagradzana.

Dodaj komentarz