Żychlin to stosunkowo niewielkie miasto w powiecie kutnowskim. Jego powierzchnia to zaledwie 8,69 km². Położone jest na Nizinie Środkowomazowieckiej nad rzeką Słudwią. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Liczba jego mieszkańców sięga prawie 8,5 tysiąca.
Początki Żychlina
Tak jak w przypadku wielu miast, tak również tutaj początkowo była to wieś. Istniała ona prawdopodobnie już od 1309 roku. Lokacja miasta odbyła się jeszcze przed rokiem 1397. Pod koniec XVIII stulecia miasto zostało zniszczone przez pożar. Powolna odbudowa, a nawet wyjednany u króla przywilej jarmarków nie wpłynął na znaczny rozwój. Co ciekawe, aż do XIX wieku włodarzami osady byli właściciele prywatni. Przeważająca zaś większość żychlinian była pochodzenia żydowskiego. Zdecydowanie najbardziej istotnym momentem w gospodarczej historii Żychlina był rok 1921. Wówczas to powstały zakłady elektryczne. Z biegiem czasu, z uwagi na rozrastający się zakład elektromaszynowy, miasto rosło i nabierało znaczenia wśród okolicznych miejscowości. Z dalekich regionów przybywali specjaliści, aby otrzymać pracę. Najczęściej zabierali ze sobą także swoje rodziny. Finalnie osiedlali się z nimi na tutejszych ziemiach. Było to bardzo widoczne już od lat 70. XX stulecia. Na bazie zakładów stworzonych przez inż. Z. Okoniewskiego powstało kilka firm z branży. Do miasta dotarli także zagraniczni inwestorzy. Swój kapitał ulokowali tutaj Włosi, Francuzi, Duńczycy.
Miasto obecnie
Już w roku 2009 na terenie Żychlina powstała podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wszystko przez wzgląd na to, iż na obszarze tego niewielkiego miasta działa aż 5 kluczowych dla regionu przedsiębiorstw. Część z nich to inwestycje europejskie. Żychlin jest siedzibą firm z branży elektromaszynowej, które w latach 20. i 50. XX wieku, miały największy wpływ na rozwój miasta. Jednak poza sektorem, który został zapoczątkowany w przeszłości, kluczowymi pracodawcami są także firmy z branży spożywczej.