Poziom wykształcenia i zdobyte podczas edukacji umiejętności, są niezwykle ważne. Dzięki nim potrafimy czytać, pisać, liczyć, znamy swoje pochodzenie i przeszłość oraz wiemy, gdzie leży Londyn. Jest jednak pewna sfera w polskim systemie szkolnictwa, która pozostawia wiele do życzenia. Zjawisko to zostało zauważone przez mieszkańców Żychlina.
Kujon kontra rynek pracy
Każdy wzorowy uczeń zna tabliczkę mnożenia, pamięta najważniejsze daty, rozumie zasady fizyki, zawsze ma odrobione zadanie itd. Jednym słowem jest perfekcyjny. Takie dziecko to bez wątpienia marzenie niejednego rodzica.
Wyobraźmy sobie teraz, że nasz wzorowy uczeń kończy edukację i wkracza na rynek pracy. A tam…same przeszkody. Po pierwsze, tylko w teorii wie, jak napisać idealne CV. W praktyce nie ma czego w nim zawrzeć ( no może poza ponadprzeciętnym wykształceniem). Podczas rozmowy z pracodawcą jest dość nieśmiały i nie potrafi sprzedać (mówiąc kolokwialnie) swoich umiejętności. A jeżeli już trafi do jakiegoś zespołu, to jest w nim tak odosobniony, że nikt nie chce z nim pracować. Gdzie tkwi główna przyczyna takich negatywnych zachowań? Czy oznacza to, że wzorowi uczniowie nigdy nie poradzą sobie na rynku pracy?
Praktyczna nauka
Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa edukacja w tym zakresie (a właściwie jej brak). Przykładowo w szkole uczą nas (jeśli już w ogóle się tego uczymy), że dokumenty aplikacyjne powinny mieć określoną strukturę. Tymczasem nikt nie wspomina, że w praktyce wszystko zależy od stanowiska, na które aplikujemy.
Ponadto, czy ktokolwiek słyszał kiedykolwiek o edukacji kreatywności? A tej wymaga się w coraz większej ilości zawodów i specjalizacji. Nawet jeśli na studiach wyższych pojawia się taki przedmiot (zwany często trening twórczego myślenia), jest on tak nudny, że studenci omijają go szerokim łukiem.
Wreszcie na koniec warto wspomnieć o kompetencjach miękkich, które również są niezwykle mile widziane na wielu kompetencjach. Czy już edukacja szkolna nie powinna obejmować takich przedmiotów? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna.