Jedno z najstarszych miast województwa łódzkiego

Jedno z najstarszych miast województwa łódzkiego

Pierwszą informację o Zgierzu znaleziono w dokumentach pochodzących z 1231 roku. Lokacja miasta natomiast miała miejsce w 1288 roku. Lata 20. XIX wieku to lata największej świetności i rozwoju tego regionu. Wtedy też w mieście został otwarty pierwszy w Polsce ośrodek przemysłu włókienniczego. Wówczas też zaczęli napływać liczni osadnicy wraz ze swoimi najbliższymi. Rozwojowi przemysłu towarzyszył również rozwój komunikacji. Zaczęto budować drogi oraz uruchomiono linię tramwajową do Łodzi.

Rekordowe bezrobocie?

Według danych ze stycznia 2016 stopa bezrobocia w mieście wyniosła aż 31,4%. Podczas gdy gmina w tym samym czasie odnotowała 6,9%. Kolejne miesiące również nie były bardziej optymistyczne.

Jak sobie radzą z brakiem zatrudnienia

42% powierzchni miasta stanowią użytki rolne. Prawie jedna piąta to tereny leśne. W związku z tym mieszkańcy w głównej mierze trudnią się uprawą roli i leśnictwem. Część jest zmuszona dojeżdżać do pracy do innych miast np. stolicy województwa. Osoby wykształcone lub po prostu przedsiębiorcze podejmują również różnego rodzaju prace zdalne jak np. copywriter, grafik, wirtualna asystentka czy księgowość internetowa. Faktycznie praca przez internet jest świetną alternatywą dla tradycyjnej formy zatrudnienia. Wystarczy tylko komputer i dostęp do sieci. Taki sposób na wykonywanie obowiązków służbowych pozwala wyeliminować czas i koszty związane z podróżą do firmy.

Sami mieszkańcy są również bardzo życzliwi i chętnie przyjmują turystów. Prowadzone są tutaj również liczne inicjatywy, które mają na celu zachęcić turystów do odwiedzania Miasta Tkaczy.

Dodaj komentarz