Turystyka, która doprowadziła do rozwoju gospodarstw agroturystycznych

Turystyka, która doprowadziła do rozwoju gospodarstw agroturystycznych

W powiecie radomszczańskim położone jest na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą miasto Przedbórz. Obecnie jest to siedziba władz gminy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1145 roku z tzw. Falsyfikatu Trzemeszeńskiego. Pochodzenie nazwy nie jest do końca skonkretyzowane. Istnieje kilka teorii na ten temat. Pierwsza z nich jest topografia samej okolicy. Z kolei wyznawcy drugiej twierdzą, że etymologia jest związana z imieniem założyciela. Prawa miejskie zostały nadane miastu w 1405 roku. Obecnie zajmuje ono areał zaledwie 6,13 km². Liczba mieszkańców to niespełna 4 tysiące.

Rynek pracy

Na tworzenie miejsc pracy w tutejszej okolicy bardzo duży wpływ ma przyroda. To właśnie ona tworzy niepowtarzalne warunki, które są wręcz idealne do rozwoju turystyki. Od wschodu Przedbórz jest otoczony rozległymi lasami, przez które prowadzą drogi w kierunku Skotnik, Końskich, Gór Mokrych, Włoszczowy. Część tego obszaru jest objęta granicami Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Na zachód od miasta dominuje krajobraz rolniczy – okolice wiosek Korytno, Wielgomłyny i Chełmo. Miasto posiada również wiele zabytków wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ponadto przez metropolię przebiega szlak o długości 122 km. Jest to pieszy Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy. Wszystko to razem sprawia, że mieszkańcy z ufnością patrzą w przyszłość i podejmują decyzję o otwarciu gospodarstw agroturystycznych.

Komentarze

  1. Agroturystyka stała się bardzo modną gałęzią turystyki. Coraz więcej osób szuka ukojenia i odpoczynku z dala od miasta.

    1. Przy pędzącym trybie życia dobrze jest odpocząć z dala od miasta.

  2. Dla wielu gospodarstw agroturystyka jest jedynym źródłem dochodu.

    1. Często tak bywa.

  3. Agroturystyka to najlepszy sposób na odpoczynek

Dodaj komentarz