Tradycje ludowe w Przedborzu, a lokalny rynek pracy

Tradycje ludowe w Przedborzu, a lokalny rynek pracy

Każde miasto, które może poszczycić się długą tradycją i bogatą historią, posiada także swoje tradycje ludowe. Bardzo podobnie sprawa wygląda w Przedborzu. Mieszkańcy tego miasta już od dawien dawna trudnili się pewnymi niezwykłymi zawodami. Co ciekawe, zajęcia te są kultywowane również w obecnej dobie. O jakich pracach mowa?

Tkacze i kowale

Niewątpliwie osoby, które potrafią niepozornie wyglądające włókna przeobrazić w drogocenne płótna, są mistrzami. Pewnie właśnie dlatego ta niezwykła ludowa tradycja przetrwała stulecia. W Przedborzu umiejętności te są nie tylko kultywowane, ale także przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu rodzice uczą swoje dzieci niełatwej sztuki obsługi krosna tkackiego. Następnie wszyscy mogą podziwiać powstałe w ten naturalny sposób tkaniny. Co bardzo istotne to fakt, iż chętnych do zakupu takich materiałów jest coraz więcej.

Przed wiekami kowale zajmowali się głównie wyrobem przedmiotów z metali np. miecze. Jak wygląda zawód kowala w Przedborzu obecnie? Otóż w mieście dominuje głównie kowalstwo artystyczne. Dzięki niemu powstają kute bramy, które wyglądają niczym dzieła sztuki. Wykonawcy tego zawodu trudnią się także produkcją balustrad czy mebli. W mieście jest to kolejna sztuka przekazywana skrupulatnie z pokolenia na pokolenie. Dość rozpowszechniona jest także galanteria metalowa.

Komentarze

  1. Fajnie, że są kultywowane takie stare umiejętności

    1. To prawda 🙂

Dodaj komentarz