Miasto położone w centralnej Polsce w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. Oddalone od południowych granic Łodzi zaledwie o 15 kilometrów. Położone jest przy autostradzie A1 oraz drodze DK 91. Zajmuje powierzchnię 23,25 km². Liczba tuszynian to niewiele ponad 7 tysięcy.
Tuszyn na kartach historii
Pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1223 roku. W 1416 roku Władysław Jagiełło lokował tu miasto królewskie. Królowie przyjeżdżali tutaj ze swymi orszakami na polowania. W roku 1655 Tuszyn został splądrowany i nieco podupadł. Dopiero ludność żydowska, która przybyła do miasta pod koniec XVII wieku nieco rozpędziła ówczesną gospodarkę. Wiek XIX to okres rozwoju funkcji handlowej miasta. W Tuszynie odbywało się 12 targów rocznie, na które zjeżdżali kupcy z odległych stron – z Mazowsza, Śląska czy Wielkopolski. Napływ do miasta kolonistów niemieckich przyczynił się do rozwoju rzemiosła. W latach 50. tego samego stulecia miasto ponownie straciło na znaczeniu. Wszystko za sprawą prężnie rozwijającej się Łodzi w pobliżu. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego.
Miasto w dzisiejszej dobie
Przedsiębiorczy mieszkańcy i władze miasta dostrzegli potencjał turystyczny, który drzemie w Tuszynie. Na jego terenie działa ośrodek wypoczynkowy, który ma charakter kąpieliska i kempingu. Bazę noclegową regionu stanowią prywatne ośrodki wypoczynkowe i motele, które są stosunkowo dobrze wyposażone.
Ciekawostka
Przez wiele lat w Tuszynie istniał zakład filmów lalkowych Studia Małych Form Filmowych, który został zlikwidowany w latach 90. XX wieku. To właśnie tutaj powstały zdjęcia do słynnych lalkowych seriali.