Stosunkowo niewielkie miasteczko zlokalizowane w powiecie poddębickim, siedziba władz gminy. Położony nad rzeką Wartą w województwie łódzkim Uniejów. Zajmuje powierzchnię 12,23 km² i jest zamieszkiwany przez niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa konińskiego.
Historia
Pierwsza wzmianka o osadzie datowana jest na rok 1136. Niestety nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich. Dokumenty z tamtych czasów zaginęły. Niemniej jednak historycy szacują, że było to około roku 1285. W wiekach XIV – XV Uniejów był rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich. W kolejnych dwóch stuleciach była to siedziba dóbr arcybiskupów. Wówczas też miasto stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym.
Miasto dzisiaj
Od roku 2012 Uniejów posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Podstawą do tego statusu były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych. Zawierają one cenne pierwiastki m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego. Przede wszystkim jednak są bogate w jod, którego zawartość jest taka sama jak w Bałtyku. Warto podkreślić, że nie tylko miasto, ale również gmina mają charakter typowo turystyczny. Jest to również główne źródło utrzymania lokalnej ludności. Cały kompleks w Uniejowie składa się z trzech obiektów: basenów, gastronomii oraz kasztelu rycerskiego.