Rawa Mazowiecka i legendarny duch królowej, który ciągle powraca na zamek

Rawa Mazowiecka i legendarny duch królowej, który ciągle powraca na zamek

Niewielkie miasto z liczbą mieszkańców, która nie przekracza 18 tysięcy. Dodatkowo widoczna ujemna liczba migracji. Z drugiej strony jest to niezwykle urokliwy zakątek, który zachęca do krótkiej wędrówki śladami historii. Miejscami, które warto zobaczyć, są bez wątpienia Ratusz, Muzeum, urokliwy park w angielskim stylu, barokowe kościoły urządzone z przepychem, zakon. A dla tych najbardziej odważnych Zamek Książąt Mazowieckich. To właśnie na nim od wieków krąży duch księżnej Ludmiły, która została bezpodstawnie oskarżona o zdradę męża i zamurowana w zamku.

Rynek pracy Rawy Mazowieckiej

Co istotne to fakt, że stopa bezrobocia w mieście jest niższa niż w województwie i na terenie kraju. Niewątpliwie przyczynia się do tego fakt, że ponad połowę powierzchni miasta stanowią użytki rolne. Co za tym idzie ludzie, aby nie zasilać szeregów bezrobotnych, zajmują się rolnictwem. Poza tym duży odsetek pracuje w leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Prawie jedna piąta mieszkańców miasta jest zatrudniona w przemyśle i budownictwie. Kolejne widoczne sektory zatrudnienia (oba 12,3%) to usługi oraz finanse. Część osób decyduje się na dojazd do pracy do odległych miast. Są też tacy, którzy przyjeżdżają tu pracować.

Czy wiesz, że…

  • Rawa Mazowiecka jest domem rodzinnym wielu znanych i sławnych osób. To właśnie tutaj urodził się m.in. Jan Antoni Grabowski – znany i ceniony pisarz i pedagog, Halina Konopacka – lekkoatletka, która zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Amsterdamie, Andrzej Michalak – podoficer, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
  • Motyw księżnej zamurowanej w zamku został wykorzystany przez samego Wiliama Szekspira w jednym z jego dzieł.

Dodaj komentarz