Bardzo często miasta, których liczba mieszkańców przekracza 10 tysięcy, podejmują decyzję o zatrudnieniu psychologa. W mniejszych aglomeracjach stanowisko to zazwyczaj się nie sprawdza, ponieważ ludzie najzwyczajniej boją się iść po pomoc. Obawiają się wyśmiania przez otoczenie lub tego, że o ich problemach dowie się szersze grono osób.
W czym może pomóc
Wizyta u specjalisty może stanowić doskonały sposób na uzewnętrznienie swoich problemów. Najczęściej dotyczą one trudnej sytuacji rodzinnej czy materialnej jak chociażby nagłe zwolnienie z pracy czy długotrwałe poszukiwanie zatrudnienia. Na sesje psychologiczne przychodzą także osoby, które mają problem z różnego rodzaju uzależnieniami czy przemocą w miejscu zamieszkania (fizyczną bądź psychiczną). Sama rozmowa problemu nie rozwiązuje. Może być jednak ona początkiem do znalezienia wyjścia z labiryntu, w którym się znaleźliśmy.
Dyżur w miastach i miasteczkach
Bardzo cieszy fakt, iż władze miejskie coraz częściej dostrzegają problem i decydują się na zapewnienie mieszkańcom darmowego dyżuru specjalisty. Przeważnie odbywa się on kilka razy w miesiącu. Osoby, które czują taką potrzebę, mogą zgłaszać się po poradę zupełnie anonimowo.
Pomoc w walce z brakiem pracy
Długotrwałe bezrobocie i brak perspektyw na przyszłość może być powodem frustracji, a w niektórych przypadkach nawet depresji. Dlatego wizyta u wykwalifikowanego specjalisty jest wręcz niezbędna. Osoby bezrobotne najczęściej jednak nie mają środków na takie leczenia. Dlatego coraz częściej korzystają z darmowej pomocy. Bardzo podobnie jest właśnie w Rawie Mazowieckiej.