Łask garnizonem wojskowym

Łask garnizonem wojskowym

Miasto o powierzchni 15,33 km² położone na Wysoczyźnie Łaskiej i w Kotlinie Szczercowskiej, nad rzeką Grabią. Liczba mieszkańców z roku na rok maleje i obecnie wynosi 17 629 osób. Łask jest siedzibą władz gminy. W mieście znajduje się jednostka wojskowa. Na tym terenie stacjonuje również od 1945 roku 10 Eskadra Lotnictwa Taktycznego oraz 32. Baza Lotnicza.

Trochę historii

Nazwa pochodzi od słowa łaz, czyli miejsca lub uprawnego gruntu powstałego w wyniku wykarczowania i wypalania lasu w pierwotnej gospodarce wypaleniskowo-żarowej. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się już w roku 1356. Prawa miejskie zaś zostały nadane w 1422 roku przez polskiego króla Władysława Jagiełłę.

Łaski rynek pracy

Niestety brakuje tutaj firm, które mogą dawać zatrudnienie mieszkańcom miasta i okolic. Dlatego każdy radzi sobie jak tylko może. Miasto usytuowane jest w pobliżu największych metropolii województwa łódzkiego: Pabianice, Wieluń, Bełchatów, Zduńska Wola i Sieradz. W związku z powyższym ludzie najczęściej decydują się na podjęcie zatrudnienia w tamtych miastach.

Urodzeni w mieście

  • Ilona Felicjańska – polska modelka
  • Magda Femme – polska wokalistka
  • Zbigniew Rakowiecki – polski aktor filmowy i teatralny
  • Henryk Redlich – polski grafik i malarz
  • Marian Marek Drozdowski – polski historyk

Ciekawostki

Na terenie miasta znajduje się najstarszy cmentarz żydowski. Powstał on najprawdopodobniej w XVII wieku w pobliżu synagogi. Data jego likwidacji pozostaje nieznana.

Dodaj komentarz