Koluszki odlewają bezrobocie

Koluszki odlewają bezrobocie

To niewielkie miasteczko o powierzchni zaledwie 9,9 km² jest siedzibą gminy. Liczy niespełna 12 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie zostały nadane dopiero w 1949 roku. Miasto położone jest na skraju Mazowsza w odległości zaledwie 33 km do stolicy województwa. Kolejna znaczną metropolią w pobliżu jest Piotrków Trybunalski ok.45 km. Droga do Warszawy wynosi 115 km.

Dla kogo praca w Koluszkach

Mówiąc o lokalnym rynku pracy, warto wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z ośrodkiem przemysłowym. W roku 1976 powstała tu odlewnia, którą wybudowano przy udziale kapitału zagranicznego. Ściślej rzecz ujmując amerykańskiego. Co ciekawe, zakład rozpoczynając swoja karierę był jednym z największych i najbardziej innowacyjnych w całym kraju. Specjalnością koluszkowskiego zakładu jest produkcja odlewów dla przemysłu obrabiarkowego, maszynowego, motoryzacyjnego hydrauliki siłowej. Obecnie jest to jedna z sześciu odlewni w Polsce. Warto także pamiętać o tym, że Koluszki są lokalnym ośrodkiem usługowym. Ponadto miasto jest bazą paliw płynnych, połączoną rurociągiem z rafinerią w Płocku. Zatrudnienie znajdą tu także pracownicy placówek edukacyjnych. Ponadto różnego rodzaju urzędnicy i pracownicy administracyjni. Wszystko dlatego, że na terenie miasta istnieje aż osiem instytucji.

Ciekawostki

Odlewnia produkowała żeliwne tubingi do budowy I linii warszawskiego metra.

W Koluszkach znajduje się, jedyny w Polsce, Wydział Niedoręczalnych Przesyłek Poczty Polskiej. Gromadzona korespondencja napływa z całego kraju. Wszystkie przesyłki są przechowywane tylko przez 13 miesięcy. Po upływie tego czasu wystawiane są na ogólnodostępny przetarg publiczny.

Dodaj komentarz