Fachowiec kontra specjalista

Fachowiec kontra specjalista

Do tej pory wszyscy uważali, że wykształcenie ma kluczowe znaczenie w rozwoju osobistym i całej ścieżce zawodowej. Dlatego rodzice ochoczo wysyłali swoje dzieci na uczelnie wyższe. W związku z powyższym mamy obecnie całe grono specjalistów. Nie ma w tym oczywiście niczego złego. Do momentu jednak, gdy na przykład zapcha nam się kran. Potrzebujemy wówczas skorzystać z usług fachowca. A tych, jak się okazuje, pozostało niewielu.

Mit wykształcenia

Są branże oraz specjalizacje, w których poziom wykształcenia jest niezwykle istotny. Jednak nie wszystkie. W przypadku pewnych zawodów fachowych, o wiele cenniejsze wydaje się być doświadczenie oraz spryt. A zatem spawacze, ślusarze, tynkarze, murarze, malarze budowlani, hydraulicy, elektrycy itp. fachowcy nie potrzebują dyplomu ukończenia jakiejkolwiek uczelni wyższej. Z kolei my, jako społeczeństwo, potrzebujemy bardzo fachowców.

W związku z powyższym, władze miasta Radomsko podejmują szereg inicjatyw, które mają na celu zachęcać młodych ludzi do zdobywania konkretnego, fachowego wykształcenia. Jak się okazuje, tylko tego rodzaju działania prewencyjne mogą nas uchronić przed negatywnym skutkiem braku tego rodzaju zawodów w naszym kraju.

Niebotycznie wysokie zarobki

Jak wiadomo, praca poza granicami kraju i oferowane tam zarobki są gratką dla naszych fachowców już od dawna. Warto jednak pamiętać, że deficyt takich zawodów w Polsce sprawił, iż poziom wynagrodzenia takowych pracowników znacząco wzrósł.

Komentarze

  1. miejmy nadzieje, że rzeczywiście zajdą zmiany w kształceniu młodzieży, bo na chwile obecną pracodawcy mają spory problem ze znalezieniem odpowiednich fachowców. Tez prowadzę firmę i mam z tym doświadczenia. Np. na tym blogu http://praca-lodzkie.pl/fachowiec-kontra-specjalista/ możecie sami przeczytać o zapotrzebowaniu na spawaczy, ślusarzy czy murarzy. Nasza gospodarka nie potrzebuje tylu magistrów…

    1. Dziękuję za komentarz. To prawda, wielu pracodawców ma ten sam problem – znaleźć odpowiedniego pracownika z określonym fachem w ręku. Zapraszam do zaglądania i lektury 🙂

  2. Musi się jeszcze chyba zmienić mentalność ludzi. Teraz uważa się, że ktoś kto nie ma wykształcenia jest kolokwialnie mówiąc „mniej uczony”.

    1. Być może takie przekonanie jeszcze krąży w społeczeństwie, jednak coraz bardziej idzie się w tę stronę, że fach w ręku to zawsze pewna praca.

  3. Świadomość młodych ludzi się zmienia. Zdobywanie cennego doświadczenia w wybranym zawodzie staje się coraz bardziej priorytetowe.

    1. Tak, doświadczenie liczy się przede wszystkim.

Dodaj komentarz