W Białej Rawskiej pracują, gdzie tylko się da

W Białej Rawskiej pracują, gdzie tylko się da

Biała Rawska należy do jednych z najstarszych ośrodków osadniczych tego regionu. Jej początki sięgają już wieku XII, kiedy pełniła funkcję grodu kasztelańskiego. Wówczas była bardzo ważnym ośrodkiem handlowym.

Niełatwy rynek pracy

W związku z tym, że Biała Rawska jest niewielkim miastem i niemalże każdy się zna, praca w urzędzie gminy jest ogromnym prestiżem i wyróżnieniem. Zachwyceni są także ci, którym uda się dostać posadę, w którymś z podległych urzędów jak np. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej czy chociażby lokalny ośrodek zdrowia. Ponadto praca jest dla nauczycieli i pedagogów. Niestety miasto bardzo rozwiniętą gospodarką pochwalić się nie może. Funkcjonuje tu stosunkowo niewielki przemysł spożywczy i elektrotechniczny. Dodatkowo swoją filię posiadają tu łódzkie zakłady. Kolejnymi przedsiębiorstwami, które dają zatrudnienie lokalnym mieszkańcom, jest przetwórnia owoców, brojlernia, młyn, betoniarnia. To jednak wciąż mało. Dobrze, że część osób decyduje się na podjęcie własnej działalności. Najczęściej zajmują się oni handlem.

Z kolei mieszkańcy przedmieść, które kiedyś były wsiami, posiadają własne poletka, na których uprawiają warzywa. Część trudni się także sadownictwem, by później móc sprzedawać soczyste owoce np. w lokalnej przetwórni. Osoby z wykształceniem wyższym lub takie, które chcą mieć możliwość pracy w odmiennych sektorach, dojeżdżają do pobliskiej Rawy Mazowieckiej. Ci z kolei, którym jest mało, podbijają stolicę.

Dodaj komentarz