Czy cukrowy Wieluń jest słodki dla swoich mieszkańców?

Czy cukrowy Wieluń jest słodki dla swoich mieszkańców?

Niektórzy twierdzą, że jest miejscem wybuchu II wojny światowej. Niekiedy nazywany polską Guernicą w związku z bestialstwem Luftwaffe wobec ludności cywilnej podczas nalotów bombowych 1 września 1939 roku. Miasto zlokalizowane w województwie łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej, władz powiatu wieluńskiego oraz gminy. Zajmuje powierzchnię 16,9 km². Liczba jego mieszkańców wynosi 23 018. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa sieradzkiego.

Krwawa historia Wielunia

Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z drugiej połowy XIII stulecia. Lokacja miasta miała miejsce prawdopodobnie około 1282 roku. Miasto było stolicą historycznej ziemi wieluńskiej w województwie sieradzkim od 1396 roku. Szacuje się, że w roku 1897 w mieście było prawie 3000 Żydów, co stanowiło 38% wszystkich mieszkańców. Wreszcie nadszedł dla miasta krwawy dzień 1 września 1939 roku. To właśnie wtedy miało miejsce niewyobrażalne bestialstwo oraz nieuzasadniony terror niemieckiego lotnictwa. Mowa o ataku bombowców nurkujących Luftwaffe, które prawdopodobnie rozpętały II wojnę światową.

Przemysł w mieście

Już w roku 1912 powstał w Wieluniu pierwszy duży zakład przemysłowy. Była nim słynna cukrownia. Niestety w roku 2002 firma przestała funkcjonować. Warto jednak podkreślić, iż na terenie miasta nadal działa kilka dużych zakładów przemysłowych, które dają pracę okolicznej ludności. Przeważająca większość z nich jest zlokalizowana w północnej części metropolii. Wszystko przez wzgląd na to, że to właśnie tam mieści się podstrefa „Wieluń” Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dodaj komentarz