O województwie łódzkim

o-wojewodztwie-lodzkim

Województwo łódzkie jest zlokalizowane w centralnej części kraju. Graniczy aż z 6 regionami. W największym stopniu z mazowieckim na północy i wschodzie. Następnie wielkopolskim na długości 280,3 km od strony zachodniej. Kolejno z województwami: świętokrzyskim (na południowym wschodzie), śląskim (na południu), opolskim (na południowym zachodzie) oraz kujawsko-pomorskim na odcinku o długości zaledwie 28,8 km (na północy).

Pod względem powierzchni jest daleko poza czołówką ponieważ dopiero na 9. miejscu. Liczy 2,5 mln mieszkańców. Na jego terenie są 44 miasta, w tym 3 na prawach powiatu – ze stolicą Łodzią na czele, która jest największym z nich. W związku z tym, że znajduje się na pograniczu dwóch olbrzymich jednostek geomorfologicznych, czyli Niżu Środkowoeuropejskiego oraz Wyżyn Polskich, przeważają rozległe równiny na północy i pagórki na południu regionu.

Bogactwo naturalne

Łódzkie jest jednym z tych województw, które są mało zasobne w surowce naturalne. Jedyne odkryte złoża to węgiel brunatny w Bełchatowie. Co ciekawe jest to największa kopalnia na kontynencie europejskim. Poza tym brak jakichkolwiek innych złóż mineralnych.

Przemysł

Działają tu dwa duże ośrodki przemysłowe. Pierwszy z nich to Łódzki Okręg Przemysłowy. Niestety swoje lata świetności ma już za sobą. Największy rozwój przeżywał w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas prężnie funkcjonowało tu włókiennictwo. Obecnie na terenie okręgu działają liczne firmy usługowe zajmujące się m.in. bankowością internetową.
Kolejnym jest Piotrkowsko-Bełchatowski Okręg Przemysłowy. Piotrków Trybunalski to przede wszystkim logistyka i przemysł precyzyjny. Z kole Bełchatów to wspomniane już górnictwo a także energetyka.

Środowisko naturalne

W związku z funkcjonowaniem na terenie województwa największej w Europie kopalni węgla brunatnego, środowisko jest dość zanieczyszczone. Dlatego dla mieszkańców oraz władz regionu kluczowa stała się jego ochrona. W związku z powyższym na obszarze tym istnieje 89 rezerwatów przyrody oraz 7 parków krajobrazowych. Obiekty te stanowią łącznie 9% powierzchni. Niestety łódzkie w dalszym ciągu charakteryzuje się najmniejszym występowaniem terenów lesistych w całej Polsce.

Edukacja

Na terenie województwa funkcjonuje bardzo dużo uczelni wyższych, zarówno państwowych jak i prywatnych. To właśnie ten region Polski kształci najlepszych filmowców. Odsetek studentów w stosunku do pozostałych mieszkańców jest naprawdę spory.

Turystyka

Region, z uwagi na fakt, że jest stosunkowo młodym w porównaniu do innych zakątków kraju, nie posiada materialnych świadectw i wybitnych zabytków, które przypominają o czasach przeszłości. Godne polecenia są nieliczne zamki zlokalizowane na terenie województwa. Atrakcją dla turystów może być także zoo lub Centralne Muzeum Włókiennictwa. Warto też zobaczyć znakomity przykład architektury przemysłowej z pierwszej połowy XIX wieku. Jest nim Biała Fabryka mieszcząca się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej.

Ciekawostki

Stolica województwa jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce.
W odległości zaledwie 50 km od Łodzi w kierunku północnym zlokalizowany jest geometryczny środek naszego kraju. Znajduje się on w miejscowości o nazwie ulubionego dnia tygodnia wszystkich pracujących, czyli Piątek w powiecie łęczyckim.

Z kolei wieś Oporów skrywa jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zamków w stylu gotyckim. Usytuowany jest on na malowniczej wyspie i jak na zamek obronny przystało, otoczony fosą. Ludwig Geyer, który przywędrował z odległej Saksonii był jednym z pierwszych, który zdecydował się otworzyć  swoją fabrykę w Łodzi.