Tradycje przemysłu sukienniczego w Skierniewicach

Tradycje przemysłu sukienniczego w Skierniewicach

Dokładnie w połowie drogi z Łodzi do Warszawy zlokalizowane są Skierniewice. Miasto na prawach powiatu, którego powierzchnia wynosi 36,08 km². Liczba skierniewiczan zaś sięga prawie 50 tysięcy. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z roku 1359. Przywilej lokacyjny Skierniewic podpisał arcybiskup Jan Odrowąż ze Sprowy. Stało się to 19 lutego 1457 roku. Niegdyś było miastem duchownym. W roku 1792 należało do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego w ziemi rawskiej województwa rawskiego. Wiek XVIII to dla miasta czasy rozkwitu i świetności. Niestety zniszczenia spowodowane dwoma wojnami, pozostawiły ślady w Skierniewicach. W latach 1975-1998 była to stolica województwa skierniewickiego.

Manufaktura przemysłowa

Tradycje przemysłu sukienniczego w Skierniewicach sięgają już XIV wieku. Już wtedy dbano o rozwój miasta i sprowadzano do niego tkaczy i prządki. W latach 1766-1793 prężnie działała tutaj manufaktura włókiennicza. Niestety zakończyła swój żywot wraz ze śmiercią założyciela, czyli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szkoda, bo mogłaby funkcjonować i tworzyć miejsca pracy po dziś dzień.

Handel kwitnie

W dzisiejszej dobie Skierniewice są niejako kolebką handlu. Na terenie miasta działają liczne galerie i centra handlowe. Ponadto mieszkańcy miasta i okolic mogą robić zakupy w licznych supermarketach rozsianych po powierzchni. Najczęściej są to pracodawcy z kapitałem zagranicznym.

Kilka ciekawostek

Skierniewice są jednym z 312 miast należących do Związku Miast Polskich.

W latach 70. XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu Chłopi, a w 1999 roku do filmu Rancid Aluminium.

Dodaj komentarz