Rynek pracy w mieście Warta

Rynek pracy w mieście Warta

Miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie, w powiecie sieradzkim. Na co dzień jest siedzibą władz gminy. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa sieradzkiego. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni 10,85 km² zamieszkuje 3 314 osób.

Zróżnicowany przemysł w przeszłości, pomimo wielu klęsk

Brak jakichkolwiek dokumentów, które zawierałyby pierwszą wzmiankę o osadzie. Wiadomo jednak, iż w początkowej fazie była to osada o charakterze rolniczym. Wszystko przez wzgląd na korzystne warunki klimatyczno-glebowe. Nie należy jednakże zapominać o położeniu tj. tuż przy szlakach handlowych. Sprawiło to, iż już w roku 1255 Warta otrzymała prawa miejskie. Niestety kolejne lata były pasmem nieustannych klęsk dla miasta. Najpierw zostało doszczętnie spalone przez wyprawę krzyżacką. Następnie w roku 1465 wybuchł tutaj kolejny pożar, który zniszczył wszystko. Niespełna 20 lat później w mieście zapanowała zaraza trwająca kilkanaście lat. W 1507 roku osada płonęła po raz kolejny. Co niespotykane, podczas wszystkich tych klęsk, które nawiedzały Wartę, ona nieustannie się rozwijała. W 1467 roku założono tutaj klasztor Bernardynów. Istnieje on do dziś i ma znaczny wpływ na życie kulturalne i duchowe lokalnej ludności. Już w latach poprzednich w mieście dobrze rozwinęło się rzemiosło. Ponadto świadczono tutaj usługi m.in. tkactwo, krawiectwo, kuśnierstwo, garbarstwo, kowalstwo, złotnictwo, młynarstwo i ceramika. Niestety, miasto zaczęło powoli tracić pozycję gospodarczą w XVIII wieku. Wszystko na skutek ogólnie pogarszającej się sytuacji kraju i dodatkowych lokalnych problemów. Z gospodarczego upadku Warta podniosło się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Miasto obecnie

Szkoda, że do dzisiaj Warcie nie udało się uzyskać pozycji, którą osada posiadała przed laty. Dobrze, że duch przedsiębiorczości pozostał w lokalnej ludności. Aktualnie w mieście nie jest aż tak źle. Warta stanowi lokalny ośrodek usługowy dla rolnictwa. Ponadto rozwija się tutaj drobny przemysł. To właśnie w powyższych sektorach gospodarczych ludzie znajdują zatrudnienie.

Dodaj komentarz