Niewielki przemysł w Złoczewie

Niewielki przemysł w Złoczewie

Miasto zlokalizowane w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Zajmuje powierzchnię 13,79 km². Gęstość zaludnienia miasta jest bardzo niska i wynosi tylko 243,1 os./km². Nieco dziwi ten fakt, ponieważ Złoczew zlokalizowany jest w odległości 23 km na południe od Sieradza oraz 23 km na północ od Wielunia. Może zatem stanowić miejsce idealne do zamieszkania, a tak się faktycznie nie dzieje.

Złoczew w przeszłości

Pierwsza wzmianka o osadzie jest datowana na rok 1496. Najprawdopodobniej właścicielem Złoczewa do połowy XV wieku był Jan Ruszkowski. Następny włodarz tych dóbr ziemskich to Stanisław Ruszkowski. Swój miejski byt Złoczew zawdzięcza jednak jego synowi – Andrzejowi Ruszkowskiemu. To właśnie on wybudował imponujący kościół, który przyczynił się do nadania lokacji w roku 1605. Choć lokacja miasta okazała się trwała, to jego rozwój zatrzymał się na poziomie bardzo lokalnego ośrodka wymiany handlowej. Następne lata to czas zniszczeń wojennych dla Złoczewa. Rozwój nastąpił dopiero od 1897 roku. Następnie wybuchła kolejna wojna i kolejne zniszczenia. Centrum miasta nigdy nie zostało odbudowane, zaś jego ludność nie osiągnęła przedwojennego stanu do dziś. Aktualnie władze miasta prowadzą starania o pozyskanie jak największych środków z funduszy europejskich w celu odbudowania wielu zabytków.

Gospodarka

Miasto jest stosunkowo niewielkim ośrodkiem, w którym funkcjonuje głównie przemysł spożywczy, a konkretnie przetwórstwo mięsa i owocowo-warzywne. Dodatkowe miejsca pracy zapewniają także małe przedsiębiorstwa remontowo-budowlane. Z uwagi na branżę, właściciele tychże firm są zmuszeni do zatrudniania pracowników. Wiadomo, że ciężko byłoby wybudować dom czy wykonać elewację w pojedynkę.

Dodaj komentarz