Handel w Rzgowie na skalę europejską

Handel w Rzgowie na skalę europejską

W powiecie łódzkim wschodnim, nad rzeką Ner położone jest miasto, które wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej. Rzgów, bo to o nim mowa, liczy niespełna 3,5 tysiąca mieszkańców.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z 1378 roku. Co ciekawe, już w roku 1467 Rzgów otrzymał prawa miejskie. Lokacja została dokonana przez króla Kazimierza Jagiellończyka. A wszystko za sprawą ówczesnych włodarzy osady, czyli kapituły katedralnej krakowskiej. Było to miasto należące do duchowieństwa aż do końca XVI wieku. Aż do roku 1918 można było podziwiać tutaj niesamowitą zabudowę drewnianą. Niestety w tym feralnym czasie wszystko spłonęło w ogromnym pożarze. Ogień strawił niemal wszystko. W związku z tym kolejna zabudowa miasta została wykonana już z cegły. Co ważne, Rzgów w latach 1870 – 2006 był pozbawiony praw miejskich. Znaczący rozwój i rozkwit miasta rozpoczął się po zmianie ustroju społeczno-gospodarczego w Polsce. A zatem w latach 90. ubiegłego stulecia rozpoczął się okres ekspansji dla miasta. Wszystko za sprawą olbrzymich targowisk zlokalizowanych na terenie miasta oraz w jego pobliżu. Skoncentrowane są one głównie na sprzedaży odzieży oraz wyrobów włókienniczych. Do wspomnianego sukcesu metropolii przyczyniły się także dwie znamienite rodziny – Antoniego Ptaka i Gałkiewiczów.

Miasto w dobie dzisiejszej

Na terenie Rzgowa ma swoją siedzibę największe w całej Europie centrum handlu odzieżą, a także tekstyliami. Stwarza to wiele miejsc pracy dla lokalnego społeczeństwa. Ponadto spory odsetek pracowników decyduje się także na dojazd do pracy z często odległych miejscowości. Komunikacja z miastem jest na dość wysokim poziomie. Przez Rzgów prowadzi droga krajowa nr 91. Dodatkowo miasto jest w zasięgu linii łódzkiej komunikacji autobusowej.

Dodaj komentarz