Błaszki stawiają na szklarnie

Błaszki stawiają na szklarnie

Błaszki to niewielkie miasteczko zlokalizowane w powiecie sieradzkim, przez które przepływa rzeka Trojanówka. Na powierzchni 1,62 km² żyje obecnie 2 213 osób. Pierwsza wzmianka o osadzie pojawiła się w roku 1386. Początkowo była to miejscowość o charakterze targowym. Błaszki otrzymały m.in. przywilej na organizowanie targów niedzielnych. Został on nadany przez króla Jana Kazimierza 1 marca 1652 roku. Co ciekawe, przed II wojną światową liczba mieszkańców miasta była prawie 3-krotnie większa niż obecnie, a połowę mieszkańców stanowiła ludność żydowska.

Praca w mieście

Na terenie Błaszek gospodarka nie jest wysoko rozwinięta. Niemniej jednak funkcjonuje tutaj na niewielką skalę przemysł obuwniczy, meblarski, ceramiczny oraz spożywczy. A w związku z tym, że sporą powierzchnię miasta zajmują tereny rolne, duża grupa mieszkańców podjęła decyzję o ich wykorzystaniu. Aby nie do końca być uzależnionym od warunków atmosferycznych, wybierają szklarnie. Dzięki temu uprawa warzyw jak np. ogórki czy pomidory i wymagająca papryka nie stanowią przeszkody. A dla lokalnej ludności są to alternatywne miejsca pracy. Dzięki nim ludzie nie są zmuszeni do opuszczenia rodzinnego miasta w poszukiwaniu pracy. W związku z bliskim usytuowaniem województwa wielkopolskiego stosunkowo dużo osób właśnie tam wyrusza w poszukiwaniu zatrudnienia.

Ciekawostka

Z miastem związanych jest wiele ciekawych osób z różnych dziedzin. Należy do nich m.in. Mariusz Stępiński – piłkarz FC Nantes, a także Marcin Kaczmarek – piłkarz Widzew Łódź.

Dodaj komentarz